Skip to main content
Australian Government Coat of Arms

Style Manual

Acknowledgements

The Style Manual team wishes to pay tribute to the generosity and passion of all our contributors.

At the Digital Transformation Agency (DTA), we’ve been privileged to be able to tap into knowledge from people across government and external organisations.

Subject matter experts gave us invaluable insights through their feedback, and their participation in user research and usability testing. Accredited editors, content designers and accessibility specialists have provided writing, proofreading and expert reviews.

We value all your contributions – big and small. You’ve helped our holistic approach and to bring integrity to the first digital Style Manual.

We’ve done our best to contact everyone involved. We’re sorry if we’ve missed you. If you’d like your details to display below, please contact us at stylemanual@dta.gov.au.

Governance board

Vanessa Roarty, chair (DTA)

Marco Spaccavento (Australian Public Service Commission)

Moe Elrifai (Australian Taxation Office)

Virginia Cook (Department of Industry, Science, Energy and Resources)

Daniel Knox (Department of Parliamentary Services, Hansard)

Dana Robertson (Department of the Prime Minister and Cabinet)

Sally Harris (Services Australia)

Observer (Department of the Senate)

Past members

Matt Goonan, past chair (DTA)

Lucy Poole, past chair (DTA)

Mark Richardson, past chair (Department of Finance)

David Whitbread (Australian Government Solicitor)

Dennis Pecar, observer (Department of the House of Representatives)


Digital Transformation Agency delivery teams

Beta

Meaghan Newson, product owner (DTA)

Greg Tarry, delivery manager (DTA)

Helen Portillo-Castro, supervising editor (DTA)

Susan Baird, engagement lead (DTA)

Julian Fleetwood, content strategist and content designer (DTA)

Matthew (Freddie) Brooks, interaction designer (DTA)

Elvia Maschke, drupal and accessibility coordinator (DTA)

Michael Tran, tech lead (DTA)

Raj Ghuman, developer (DTA)

Lacy Pejcinovic, researcher (DTA)

Jesse Boyd, senior content strategist (DTA)

Trisha Treanor, senior content designer (DTA)

Andrew Arch, accessibility lead (Intopia)

Leanda Kitchen, content designer (seconded from National Museum of Australia)

Katina Manley, content designer (seconded from Department of Defence)

Carly Summerell, content designer (seconded from Department of Industry, Science, Energy and Resources)

Catherine O’Neil, content designer (external, community engagement)

Alpha

Matt Goonan, branch manager (DTA)

Lucy Poole, branch manager (DTA)

Jane Dorrian, product owner (DTA)

Libby Varcoe, product owner, tender evaluation panel (DTA)

Gordon Grace, product management, design, technical quality assurance (DTA)

David Oram, tender evaluation panel delivery manager (DTA)

Susan Baird, engagement lead (DTA)

Anneke Myers AE, editor (seconded from Department of Parliamentary Services, Hansard)

Matthew McCarthy, service designer and content strategist (DTA)

Trisha Treanor, senior content designer (DTA)

Discovery

Sarah Kirkby, product manager (DTA)

Susan Baird, engagement lead (DTA)

Anneke Myers AE, editor (seconded from Department of Parliamentary Services, Hansard)

Leah Cunningham, researcher (Paper Giant)


Content partners

Lisa Fuller, lead author (Aboriginal and Torres Strait Islander peoples topic)

Dr Amanda Laugesen, principal adviser and researcher, Australian National Dictionary Centre (Australian National University and Oxford University Press)

Oxford University Press Australia and New Zealand, Australian Concise Oxford Dictionary

Lee Walker, adviser (Oxford University Press Australia and New Zealand)

Copyeditors (Apricot Zebra)

Chas Savage, chief executive officer (Ethos CRS)

Leanne Manthorpe, managing editor and writer (Ethos CRS)

Cathy Nicoll AE, managing editor (Ethos CRS)

Elizabeth Manning Murphy DE, editorial adviser (Ethos CRS)

Christine Belcher, adviser (Ethos CRS)

Emily Edmunds AE, writer and editor (Ethos CRS)

Robert Garran, writer and editor (Ethos CRS)

Sue Pavasaris AE, writer and editor (Ethos CRS)

James Dixon, researcher and writer (Ethos CRS)

Anna-Marie White, researcher (Ethos CRS)

Susannah Bishop, writer (Ethos CRS)

Ian Campbell, writer (Ethos CRS)

Evelyn Nicoll, writer (Ethos CRS)

Janet Millar, writer (Ethos CRS)

Petra Solazzini, editor (Ethos CRS)

Geoffrey Dawson AE, proofreader (Ethos CRS)

Felicity Back, project coordinator (Ethos CRS)

Amanda Little, project manager (Ethos CRS)

Harrison Lodwick, project coordinator (Ethos CRS)

Peter Morris, project manager (Ethos CRS)

Kate Weir, project coordinator (Ethos CRS)

Daniel Stone, digital subject matter expert (Principal Co)


Expert reviewers

David Whitbread

Dr Amanda Laugesen (Australian National Dictionary Centre)

Clare Reucroft (Content Design London)

Ben Luby (Content Design London)

Fiona Roberto (Content Design London)

Sarah Walsh (Content Design London)

Sarah Richards (Content Design London)

Edwin Briggs AE (Institute of Professional Editors)

Vicki Snowdon AE (Institute of Professional Editors)

Ilona Wallace AE (Institute of Professional Editors)


Advisory board

David Whitbread

Sarah Richards (Content Design London)

Institute of Professional Editors

Plain English Foundation


Style Manual working group

Administrative Appeals Tribunal

Jessica Swain (Attorney-General’s Department)

David Whitbread (Attorney-General’s Department)

Katina Manley (Austrade)

Australian Broadcasting Corporation

Emma Farrell (Australian Bureau of Statistics)

Lee Smith (Australian Communications and Media Authority)

Australian Institute of Health and Welfare

Australian Public Service Commission

Moira Byrne AE, tender evaluation panel (Australian Taxation Office)

Sue Thomson AE (Australian Taxation Office)

Nikki Gregg (Australian Taxation Office)

John Wilson, tender evaluation panel (Department of Agriculture, Water and the Environment)

Fleur Mongan (Department of Agriculture, Water and the Environment)

Liz Keneally (Department of Agriculture, Water and the Environment)

Editing team (Department of Agriculture, Water and the Environment)

Department of Communications and the Arts

David Zmood (Department of Defence)

Emma Kennedy (Department of Defence)

Department of Education, Skills and Employment

Department of Finance

Department of Foreign Affairs and Trade

Vanessa Monaghan (Department of Health)

Amanda Birchall (Department of Home Affairs)

Trish Webb (Department of Home Affairs)

Annelise Fox (Services Australia)

Carly Summerell (Department of Industry, Innovation and Science)

Yvonne Kennedy (Department of Infrastructure, Transport, Regional Development and Communications)

Anneke Myers AE, tender evaluation panel (Department of Parliamentary Services, Hansard)

Nigel Brew AE, tender evaluation panel (Department of Parliamentary Services, Australian Parliamentary Library)

Nicola Fookes (Department of the Prime Minister and Cabinet)

IP Australia

Penny O’Hara (National Archives of Australia)

Simon Mitchell (National Archives of Australia)

Leanda Kitchen (National Museum of Australia)

Treasury


Subject matter experts

National Film and Sound Archive of Australia (film archiving and record keeping)

Cherie Carter, National Library of Australia (information management standards and requirements)

Eric Swain, National Archives of Australia (information management standards and requirements)

Linda Zakman, National Archives of Australia (standards and requirements)

Copyright Trade and Government team, Department of Infrastructure, Transport, Regional Development and Communications (copyright)

Anisha James, Department of the Prime Minister and Cabinet (Harradine motion)

Department of the Prime Minister and Cabinet (caretaker conventions)

Department of the Prime Minister and Cabinet, Office of the National Data Commissioner (open data)

Fleur Hall, Department of the House of Representatives (tabling documents in parliament and parliamentary papers series)

Caroline Jarrett, Effortmark Ltd, UK (forms)

Emma Farrell, Australian Bureau of Statistics (forms)

Leigh Jarvis, Australian Taxation Office (forms)

Services Australia (forms)

Nikki Gregg, Australian Taxation Office (Easy Read)

Lyndall Thomas, Founder and Managing Director, The Information Access Group (Easy Read)

Ian Thomas, Editorial Quality Manager, The Information Access Group (Easy Read)

Assistant Commissioner Mark Whybro AFSM, Chair of Triple Zero Awareness Work Group, Fire and Rescue NSW (Triple Zero logo permissions)

Calan McKay, Department of Finance (annual reports)

Office of Australian Information Commissioner (privacy)

Patrick Drake-Brockman, DTA Observatory (open data)

National Measurement Institute (numbers and measurement)

Aged Care Access Branch, Department of Health (inclusive language: age diversity)

Denise Bridges, Youth Engagement, Inclusion and Participation, Community Services Directorate, ACT Government (inclusive language: age diversity)

David Momcilovic, ACT Government Office for LGBTIQ+ Affairs (inclusive language: gender and sexual diversity)

Cameron Brown, Office for Women, Department of the Prime Minister and Cabinet (inclusive language: gender and sexual diversity)

Morgan Carpenter, Intersex Human Rights Australia (inclusive language: gender and sexual diversity)

Human Rights Unit, Attorney-General's Department (inclusive language: gender and sexual diversity)

Gender Statistics Team, Australian Bureau of Statistics (inclusive language: gender and sexual diversity)

National Indigenous Australians Agency (inclusive language: Aboriginal and Torres Strait Islander peoples)

Aboriginal Studies Press, Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait Islander Studies (inclusive language: Aboriginal and Torres Strait Islander peoples)

Reconciliation Australia (inclusive language: Aboriginal and Torres Strait Islander peoples)

Torres Strait Regional Authority (inclusive language: Aboriginal and Torres Strait Islander peoples)

Communications Services Branch, Department of Social Services (inclusive language: people with disability)

Australian Network on Disability (inclusive language: people with disability)

El Gibbs, People with Disability Australia (inclusive language: people with disability)

Diversity and Inclusion Team, Department of Home Affairs (inclusive language: Australian cultural diversity)

Susan Birtles, Permanent Committee on Place Names (naming conventions: Australian place names)

David Blair, Permanent Committee on Place Names (naming conventions: Australian place names)

Robin Swindell, Geoscience Australia (naming conventions: topographic terms)

Lauren Carter, Geoscience Australia (naming conventions: topographic terms)

Colin Kimber, Geoscience Australia (naming conventions: topographic terms)

Marg Toohey, Bureau of Meteorology (naming conventions: natural phenomena)

Robin Swindell, Geoscience Australia (naming conventions: natural phenomena)

Department of Defence (naming conventions: ships, aircraft and other vehicles)

Attorney-General’s Department (security classifications and protective markings)

Department of Defence (security classifications and protective markings)

Help us improve the Style Manual

Did you find this page useful?